life style

Bieganie a antykoncepcja

Dziś zrobi się bardziej intymnie i kobieco. Dziś panów nie zmuszam do czytania, możecie ominąć temat – sprawdzianu nie będzie.

Antykoncepcja przy bieganiu, szczególnie tym bardziej wyczynowym, to jeden z tych niechętnie poruszanych tematów. Już może nie o samą intymność chodzi, ale przede wszystkim o brak jednoznacznych danych i opinii. Są plusy, minusy, wskazania i przeciwwskazania. Sama spotkałam się z bardzo odmiennymi poglądami na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej przy jednoczesnym uprawianiu (wyczynowo) sportu. Dziś chciałabym uporządkować zebraną wiedzę o najpopularniejszych metodach antykoncepcyjnych i ich związku z bieganiem.

Tabletki antykoncepcyjne

Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej doustnej, efekty mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego trzeba zachować indywidualne podejście do tematu.

Pozytywne wpływy:

Utrzymanie stałego poziomu hormonów. Wiele kobiet w wyniku intensywnych treningów ma problem z utrzymaniem właściwego poziomu estrogenu w organizmie. Niski poziom estrogenów może prowadzić do zaniku miesiączki i osłabienia struktury kości (problem z wchłanianiem wapnia), co za tym idzie – złamań przeciążeniowych, a w dalszej przyszłości do osteoporozy. Pigułki zapewniają stałą dawkę hormonów, a więc zmniejszają ryzyko osteoporozy, złamań zmęczeniowych, zatrzymania krwawienia. Jest to jeden z ważniejszych plusów antykoncepcji hormonalnej, w przypadku biegaczek często kluczowy przy wyborze. Stały poziom hormonów, to także większa dyspozycyjność treningowa. Naturalnie, kobiety tuż przed i w trakcie miesiączki mają bardzo niski poziom hormonów żeńskich, przez co mogą cierpieć na wahania nastrojów, bóle, spadek formy fizycznej.

Regulacja cykli. Biegaczka stosująca pigułki, przy planowaniu startów i treningów nie musi martwić się o figle, które potrafi spłatać kobiecy organizm. Jest w stanie przewidzieć, a nawet zaplanować dokładnie pojawienie się krwawienia. Nie odnotowuje drastycznych spadków nastroju przed i w trakcie miesiączki, a bóle i krwawienia są mniej uciążliwe. Mniejsze krwawienia, to także mniejsze ubytki żelaza w organizmie.

Negatywne wpływy:

Spadek wydolności. Według kilku badań przeprowadzonych na grupie kobiet stosujących pigułki, odnotowano spadek VO2 max. W zależności od badań, spadek odnotowano na poziomie od od 4% do 5%. Zmiany były odwracalne i ustępowały po odstawieniu pigułek. Jednocześnie nie odnotowano żadnych wpływów na inne elementy mówiące o formie (jak np. tętno spoczynkowe i max). Są też badania, które dowodzą, że antykoncepcja hormonalna nie ma żadnych wpływów na VO2 max… temat pozostaje rozważyć indywidualnie.

Przybieranie na wadze i zatrzymywanie płynów. Dodatkowe kilogramy, wzdęcia i zatrzymywanie wody, to niestety jedne z tych najbardziej przykrych efektów, dla kobiet walczących o sylwetkę i/lub wyniki sportowe. O ile w większości przypadków, te dodatkowe kilogramy, to po prostu kwestia niepohamowanego apetytu, z zatrzymywaniem płynów niestety nie jest już tak kolorowo.  Tabletki antykoncepcyjne w połączeniu z dużym wysiłkiem nóg, często prowadzą do zatrzymania płynów i zbierania się toksyn np. pod kolanami. Ma to nie tylko negatywny wpływ na wyniki i wygląd nóg, ale także zdrowie biegaczki. Na swojej drodze spotkałam specjalistów, którzy z tego właśnie powodu absolutnie odradzali stosowanie antykoncepcji doustnej w przypadku ciężko trenujących kobiet. Problem z zatrzymywaniem płynów może ustąpić po odstawieniu tabletek plus bardzo pomocne sa drenaże limfatyczne oraz rajstopy uciskowe.

Zwiększone ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych Tabletki nieznacznie mogą zwiększać krzepliwość krwi, gdy dodamy do tego odwodnienie organizmu po ciężkich treningach/zawodach, ryzyko powikłań wzrasta.

DSC04152

Wkładka antykoncepcyjna

Hormonalna wkładka domaciczna zakładana jest na 5-10 lat. Jej działanie polega na powolnym uwalnianiu hormonów. W przeciwieństwie do doustnych metod antykoncepcji hormonalnej, jej skutki uboczne są mniej uciążliwe. Większość kobiet nie odczuwa żadnych efektów ubocznych, nie przybiera na wadze, nie zatrzymuje płynów, krwawienia są krótsze i mniej uciążliwe. Jest jednak też grupa kobiet, która po założeniu wkładki skarży się na obfite i bolesne miesiączki, które utrudniają jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Prezerwatywy

Z punktu widzenia czysto biegowego nie ma żadnych skutków ubocznych.

Naturalne planowanie rodziny

Metoda wymaga od biegaczki większego zaangażowania w obserwację swojego ciała,  przy intensywnych treningach i w okresach startowych, zadanie może nie być najłatwiejsze, a dane niejednoznaczne. Do większych minusów metody, możemy zaliczyć niską skuteczność, która może doprowadzić do nagłej konieczności przerwania/zmniejszenia intensywności treningów.

W dzisiejszych czasach kobiety mają do wyboru naprawdę wiele metod antykoncepcji. Niestety ciągle nie ma konkretnych i jednoznacznych odpowiedzi na dręczące pytania i wątpliwości. Nie ma metody idealnej i uniwersalnej. Dlatego wybór w przypadku biegaczki, podobnie jak i kobiety nie biegającej, jest przede wszystkim kwestią indywidualną, a decyzja zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Wniosek jest jeden, faceci to jednak mają lepiej.

Pozdrawiam!

 PS Kobiety, chętnie poznam Wasze zdanie na temat antykoncepcji przy bieganiu, jeżeli nie na forum, to zawsze możecie napisać maila 😉

EDIT: Już po opublikowaniu, dowiedziałam się, że jedną z częściej polecanych metod, aktywnym kobietom, są krążki antykoncepecyjne. Działanie mają podobne jak środki doustne, z tym, że mają mniejszą dawkę hormonów, uwalnianą wolniej, gdyż krążek wkładany jest raz na trzy tygodnie i działa non stop, w przeciwieństwie do tabletek, które trafiają do żołądka raz dziennie i są trawione od razu (nasz organizm reaguje gwałtowniej).

Share: