trening

Gdzie warto pobiec maraton wiosną 2024?

Rok się kończy, a to oznacza u biegaczy najczęściej dwie rzeczy. Roztrenowanie oraz planowanie nowego roku. Oczywiście, niekażdy z nas idealnie wpisuje się w schemat, ale zdecydowana większość biegaczy długodystansowych tak układa sobie plany by marzec-kwiecień być w szczycie formy. 

Zrobiłam mały przegląd maratonów najbardziej dostępnych osobom mieszkającym w Europie. Wzięłam też pod uwagę moje odczucia oraz doświadczenia innych, gdyż nie wszystkie maratony, o których piszę sama przebiegłam. Trasa, dojazd, pogoda, organizacja, to rzeczy, które warto brać pod uwagę, gdy myślimy o dobrym wyniku. Dodatkowo, miło jest pobiec gdzieś, gdzie przy okazji jest pięknie, można pozwiedzać i zjeść coś dobrego po biegu, prawda? 

Planując start na wiosnę, trzeba też brać pod uwagę fakt, że bieganie znowu przechodzi fazę wzrostową i pakiety w wielu miejscach rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Rotterdam, Manchester – dawno wyprzedane. 

Zacznijmy od Polski zanim ruszymy dalej na łowy. Tu osobiście zawęziłabym wybór do dwóch biegów: Łodzi i Krakowa. Wiem, że jest więcej, chociażby najstarszy maraton w Dębnie, czy nowość na mapie Gniezno Maraton, ale o drugim nie wiem jeszcze nic, a w tym pierwszym biegłam raz i sama raczej nie planuję wracać.

MARATON W ŁODZI 7.04.24

Na plus: Dobry termin, dobra trasa, większe miasto, więc nocleg, zwiedzanie, jedzenie bez większych problemów. Biegłam przy okazji tej imprezy dyszkę i wspominam bardzo dobrze. Organizacja, meta, wszystko zdecydowanie na plus. 

Jeżeli miałabym szukać minusów, to fakt, że nie jest to bieg na skalę światową, więc jak ktoś lubi być otoczony tłumem biegaczy i kibiców, to ciężko w Polsce o aż tak wielkie biegi. Łódź nie jest tu wyjątkiem.

MARATON W KRAKOWIE 21.04.2024

W Krakowie powiedziałabym podobnie jak w Łodzi. Może z większym plusem jeżeli chodzi o liczbę uczestników i atrakcyjność miasta. Natomiast jest to absolutnie subiektywne odczucie. Profile trasy… powiedziałabym zbliżone.  Z pewnością nie jest to Berlin i jego super płaska trasa, ale też nie ma znacząco wpływających na wynik podbiegów. 

Przejdźmy dalej, a mianowicie, co dzieje się w Europie i na co można jeszcze się zapisać? Jak pewnie większość wie, wiosna to czas maratonu w Londynie, na który nie ma otwartych zapisów, a losowanie, kto miał szczęście ten już wie, a kto marzy o tym biegu czeka na kolejną edycję i kolejne losowanie.  W tym roku również Rotterdam jest już poza listą wyboru, dla tych którzy dopiero się decydują. Zapisy zostały zamknięte. Nie ma jednak co się martwić, bo Europa oferuje kilka innych maratonów, którym ja osobiście gdybym miała biec przyjrzałabym się w pierwszej kolejności:

MARATON W PARYŻU 7.04.2024

Piękne miejsce. Duży bieg. Trasa? Nie jest to najbardziej płaska trasa, ale tragedii też nie ma, jak ktoś na przykład biegł w Warszawie i wie, co znaczy pokonać Sanguszki, Belwederską, czy Agrykolę? To Paryż też będzie dobrze wspominał 🙂 

MARATON HANNOVER 14.04.2024

W Niemczech na wiosnę znajdziemy sporo ciekawych imprez. Hannover to nie jedyne miasto, któremu polecam się przyjrzeć. A czemu akurat Hannover? Słynie z płaskiej trasy, dobrej organizacji, fajnych kibiców. Mamy też biegi towarzyszące, a do tego ładne miasto, kto lubi biegać i zwiedzać, zdecydowanie warto.

MARATON W HAMBURGU 28.04.2024

Kolejny maraton za naszą zachodnią granicą. Duża impreza, na ponad 10 tysięcy uczestników. Dobra trasa. Często wybierany bieg przez biegaczy, którzy chcą uzyskać dobry wynik na wiosnę. Pakiety na półmaraton już wyprzedane, te na maraton już osiągnęły 3 pułap cenowy.

MARATON W MEDIOLANIE 7.04.2024

Osobiście uwielbiam to miasto, więc kto wie, może sama w końcu tam pobiegnę maraton. Póki co mam na koncie dyszkę w tym mieście. To fajna impreza, trasa całkiem przyzwoita, choć nie jest to stół jak w wielu niemieckich maratonach, trzeba też pamiętać o włoskiej kostce na drogach. Mimo wszystko należy do szybkich, dużych maratonów. Ceny lotów zawsze przyzwoite i ciężko o lepsze jedzenie na ładowanie przed maratonem.

MARATON W WIEDNIU 21.04.2024

Inne miasto, inne państwo, a cały czas jest to maraton o podobnym charakterze jak poprzednie. Duże miasto, dobra impreza z historią, trasa sprzyjająca wynikom. Słynie z dużej ilości kibiców na trasie. 

ZURICH MARATON 21.04.2024

Kolejne piękne miasto, które może pochwalić się dobrym maratonem. Trasa sprzyja wynikom, dodatkowo jest bardzo malownicza. Jedynie ceny szwajcarskie mogą niektórych odstraszyć, ale nie znam nikogo, kto by nie chwalił tego biegu.

Ode mnie tyle, ale jeżeli chcecie coś od siebie dodać śmiało. Chciałam coś w UK fajnego znaleźć, więc może pomożecie? 

Jeżeli chodzi o wcześniejsze terminy, w lutym godna polecenia jest duża i płaska Sevilla, a w maju z pewnością Praga lub Kopenhaga.

Miłego wybierania!

Share: