trening

Gdzie półmaraton na wiosnę?

Wpis o wiosennych maratonach przypadł do gustu. Czas poszukać czegoś krótszego. Półmaratony – niezwykle popularne. Takie po środku, więcej niż dyszka, więc opłaca się trenować i jechać dalej, a mimo wszystko nie wymagające tylu poświęceń co królewski dystans. W półmaratonach możemy przebierać dowoli. Podobnie jak przy wpisie o maratonach, skupię się na tych największych, oferujących atrakcyjne i płaskie trasy. 

Gdy myślimy o starcie w maratonie i półmaratonie na wiosnę, warto trzymać się zasady, że półmaraton biegniemy jako pierwszy 4-2 tygodnie przed maratonem (najlepiej wychodzi 3 tygodnie przed imprezą docelową) i w ten sposób szukać docelowych imprez.

Zacznijmy od Polski.

Półmaraton Wiązowski 25.02.2024

Jeszcze nie wiosna, ale warunki zazwyczaj są tu sprzyjające. Lokalna impreza, więc możecie być zdziwieni, że od niej zaczynam. Natomiast dobra organizacja i trasa przemawiają na korzyść tego wydarzenia. Godna polecenia dla osób walczących głównie o wynik, ci co lubią zwiedzać i tłumy kibiców przy trasie, niekoniecznie się spodoba.

Krakowski Półmaraton Marzanny, marzec 2024?

W tym półmaratonie biegłam kiedyś i z tego co widzę, trasa nie zmieniła się lub nieznacznie. Dobra impreza, raczej niewielka, trasa bardzo przyjemna. Nie jestem jednak pewna, czy w tym roku się odbędzie, bo nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Możliwe, że zapisy wystartują pod koniec roku jak w przypadku wielu mniejszych imprez.

Półmaraton Warszawski 24.03.2024

W półmaratonie w Warszawie co roku biegnie około 10 tysięcy osób. Wielka impreza. Dobrze zorganizowana. Możemy liczyć na kibiców, duże expo, dobrą regulaminową trasę. Półmaraton Warszawski biegłam wielokrotnie. Trasa ulega niewielkim zmianom praktycznie w każdym roku, z uwagi na przeróżne remonty i prace w Warszawie, ale zawsze sprzyja wynikom. Nie jest to na pewno najlżejsza trasa i zawsze ma w sobie jakiś symboliczny warszawski podbieg, czy długą prostą Wisłostradą pod wiatr, ale nie ma też tragedii. Moja obecna życiówka (1:23:11) pochodzi właśnie z tej imprezy. 

Półmaraton w Rzeszowie, kwiecień 2024?

Rozgrywany od kilkunastu lat, cieszący się dobrą opinią. Trasa płaska. Kibiców mało. Tak w skrócie. Zapisy jeszcze nie wystartowały, ale zawsze odbywa się to w grudniu, więc domniemam, że w tym roku będzie podobnie. 

Półmaraton w Poznaniu 14.04.2024

Co roku o miano największego i najlepszego półmaratonu w Polsce walczy Poznań z Warszawą i co roku idą łeb w łeb (choć rekord frekwencji wydaje mi się, że cały czas należy do Poznania). Organizacja i przebieg na wysokim europejskim poziomie. Trasa przyjemna, choć jak i w Warszawie, znajdą się trudniejsze momenty, ale życiówkę da się zrobić 🙂 Kibiców jak na Polskę całkiem sporo. Do tego w Poznaniu zawsze da się zjeść coś dobrego, choć ze zwiedzaniem Starego Rynku dalej może być problem.

Półmaraton w Białymstoku 12.05.2024

Późna wiosna. Zazwyczaj gorący weekend. Osobiście mam słabość do biegów w Białymstoku. Zawsze świetnie zorganizowane, trasy przyjemne, wyniki robiłam dobre. Jedynie od jakiegoś czasu nie mogę tam dotrzeć z uwagi na termin pokrywający się z wingsem albo imprezami rodzinnymi. W przeciwnym razie biegałabym tam dużo częściej.

Poświęciłam kawał papieru imprezom w Polsce. Mamy w czym wybierać. Czas wyjechać trochę dalej. 

Półmaraton w Neapolu, 25.02.2024

Można uznać za wczesną wiosnę gdy spojrzymy na miejscowość. Kierunek coraz popularniejszy wśród polskich biegaczy. Szybka trasa, dobre włoskie jedzenie i tanie loty z pewnością przemawiają na plus.

Półmaraton w Hadze, 10.03.2024

Najpopularniejszy półmaraton w Niderlandach. Szybka, płaska trasa przyciąga przyciąga największe biegowe gwiazdy. Świetna organizacja, dojazd, termin idealny gdy chcemy sprawdzić się przed maratonem czekającym nas w kwietniu.

Półmaraton w Lizbonie, 17.03.2024

Impreza należy do cyklu Super Half. Ponad 15 tysięcy uczestników. Start z imponującego mostu 24 kwietnia. Płaska trasa, na której padł rekord świata. Dużo ludzi, dużo atrakcji, wielkie miasto – jak ktoś marzy o tego typu atrakcjach, a do tego dobrym wyniku, warto brać Lizbonę pod uwagę. 

Półmaraton w Pradze 6.04.2024

Również w teamie Super Half – wielka impreza, dobra trasa, duże miasto, wyniki na mecie zawsze imponujące. Słyszałam kilka głosów na nie, jeżeli chodzi o nawierzchnię – nierówna historyczna kostka i tory, ale mimo wszystko wiele osób robi tam świetne wyniki. 

Półmaraton w Berlinie 7.04.2024

Podobnie jak maraton – super płaska trasa. Olbrzymia impreza, pakiety szybko się rozchodzą. Warto dobrze rozplanować logistykę dotarcia na start, bo może być naprawdę ciężko. Organizacja i ilość kibiców imponujące. Od 2024 dołącza do serii Super Half.

Na Berlinie zakończę, ale prawda jest taka, że jest to zaledwie wierzchołek tego, co możemy znaleźć w Europie. Zachęcam do szukania i odkrywania świata na biegowo, mogę polecić stronę ahotu.com, jest to wyszukiwarka z bardzo pokaźną bazą biegów z całego świata. 

Share: