Inne

Kiedy warto zainwestować w specjalne buty na zimę?

W zeszłym roku, o tej porze, było jak na zdjęciu. Liście nie zdążyły porządnie zżółknąć, a już śnieg leżał. W tym mamy więcej szczęścia, ale jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. On przyjdzie. Zaprowadzi swój porządek i wystraszy część outdoorowców. Zimą ciężko mi się zmotywować, ale biegam. Pytacie w jakich butach biegam zimą? Jakie buty polecam na zimę?
W zeszłym roku było sporo takich biegów

Nigdy nie posiadałam butów specjalnych na zimę, terenowych też nie. Biegając w mieście uważałam to za zbędny luksus (i tak uważam dalej). Moja strategia na każdą zimę była następująca: dobiegać stare buty i kupić nowe na wiosnę. Oczywiście czasem są i w mieście trudne warunki, ale ile razy w takich wyjdziesz na zewnątrz? Jak trudne to będą treningi? Mi się nie kalkulowało kupowanie specjalnych butów na te kilka gorszych dni. Biegałam w deszczach, śniegach, po błocie, po szklance i specjalnie nie narzekałam.
Specjalne kolce do chodzenia/biegania w trudnym terenie
Zeszła zima była naprawdę uporczywa. Dużo śniegu, bardzo ślisko, nawet w centrum Warszawy odśnieżali tylko chodniki przy przystankach. Kupiłam specjalne kolce (tak mi polecono), w których miało się biegać łatwiej i bezpieczniej. Nie polecam jednak tego rozwiązania dla biegaczy – trzeba biegać bardzo ostrożnie, kolce klinują się w śniegu, uważać na studzienki i przestrzenie bez śniegu, nogi są ciężkie. Dla mnie nie biega się w nich łatwiej.
10-cio stopniowy mróz + dużo śniegu 
Biegając w lesie/po terenach wiejskich/pagórkowatych, można rozważyć zakup odpowiedniejszych butów. Sama mam plan awaryjny, gdyby moje czarne boosty (przeznaczone do zajechania) nie dały rady zimie na Suwalszczyźnie. Jednak raczej to nie będą buty terenowe. Jeżeli skuszę się na coś specjalnego tej zimy, będą to buty w stylu Nike Shield. O terenowych pomyślę gdy zacznę zdobywać góry 🙂
Podsumowując: Moim zdaniem specjalne buty na zimę nie są konieczne. Najlepiej jest dobić parę, która już swoje wybiegała i na wiosnę zainwestować w nową. Jeżeli ktoś biega w trudnych warunkach (np. góry), wie lepiej ode mnie jakie buty są najlepsze i mam nadzieję, że kiedyś mi doradzi!
Pozdrawiam!
Share: