dieta

Książka kucharska dla aktywnych, czy to koniec pytań, co jeść przed, a co po treningu? ;)

Smoothie malinowo-gruszkowe z burakiem

Dawno temu napisałam recenzję jednej z moich ulubionych książek o odżywianiu sportowców „Waga startowa” (kliknij-sprawdź). Gdy zostałam poproszona o zrecenzowanie kolejnej książki Matta Fitzgeralda, ucieszyłam się, bo A wiedziałam, że będzie dobra, B ja lubię książki kucharskie 🙂

Kisz jarmużowy bez ciasta

Książka kucharska dla aktywnych została opracowana przez dwoje autorów, sportowca i żywieniowca: Matta Fitzgeralda i Georgie Fear. Część główną, czyli przepisy, poprzedza wprowadzenie, które zawiera proste rady i wytyczne jak utrzymać/dojść do idealnej wagi startowej.  Dokładnie wytłumaczone jest na czym polega system wagi startowej. Po co i dla kogo? Stworzona została przede wszystkim z myślą o zawodnikach wytrzymałościowych, ale spokojnie, trafi do każdej aktywnej fizycznie i zainteresowanej swoją dietą osoby. W drodze po idealną wagę startową, możemy potraktować ją jako klucz do sukcesu i oprzeć swoją dietę w całości na systemie, mniej skupieni na wynikach mogą potraktować ją jak zwykłą książkę kucharską i od czasu do czasu sięgnąć po konkretny przepis, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o składzie i funkcjach swoich posiłków.
Makaron z wołowiną, pieczarkami i fasolką szparagową
Przepisy w książce podzielone są na trzy grupy: dla sportowców początkujących w kuchni, z pewnym doświadczeniem i uwielbiających gotować. Dalej mamy rozróżnienie na śniadania, obiady i kolacje. Niektóre pozycje mogą dziwić, bo po co umieszczać w książce kucharskiej przepis na kanapkę z masłem orzechowym? Gdy dodamy do tego skład tej kanapki i opatrzymy odpowiednim symbolem (wysokowęglowodanowe, wysokobiałkowe, regeneracja, wegetariańskie), zaczyna nabierać sensu 😀 Już rozumiecie? Jak ktoś mnie zapyta co jeść przed treningiem, po, wieczorem, 3 godziny po, albo późnym rankiem 2 godziny przed – strzelę przepisem prosto z tej książki! 
Batoniki proteinowe kokosowo-bananowe
Poważnie i krótko mogę napisać, że z przyjemnością zrobiłam kilka przepisów (zdjęcia tychże właśnie obejrzeliście). Jasny podział, podany skład i zawartość wartości odżywczych jest super ułatwieniem i jak tylko wrócę do biegania chętnie wdrożę cały system wagi startowej w walce o swoją nową 😉 A! Ta kanapka to tylko taki przykład, w książce znajduje się naprawdę wiele bardzo ciekawych przepisów, łatwiejszych i trudniejszych – wszystkie godne uwagi sportowca.
Placuszki z cukinii posypane cheddarem
PS Książka kucharska dla aktywnych Waga startowa, Wyd. Inne Spacery, będzie miała swoją oficjalną premierę 14 października. Ja polecam!
Share: