life styletrening

Smog, temat, który wraca jak bumerang

Zaczyna się zima, a wraz z nią wraca do Polski problem smogu. W naszym kraju temat zrobił się głośny właściwie dopiero 2 – 3 lata temu, co nie oznacza, że do tej pory nie było problemu z zanieczyszczeniami powietrza. Smog większości z nas kojarzy się przede wszystkim z górniczym południem i przemysłem węglowym odpowiedzialnym za wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. Nic bardziej mylnego.

Oczywiście są to główne powody eskalujące ten problem, ale nie jedyne. Oprócz nich do smogu przyczyniają się czynniki takie jak: bezwietrzna pogoda, spaliny samochodowe, czy tzw. niska emisja (czyli zanieczyszczenia pochodzące z nisko położonych kominów, np. z pieców węglowych używanych powszechnie do ogrzewania domów). Jednak  świadomość ludzi się zmienia. Montuje się coraz więcej sensorów jakości powietrza, aby uniknąć powtarzających się cyklicznie incydentów smogowych (takich jak z 2016 roku, gdy wyraźnie widzieliśmy i czuliśmy wiszący w powietrzu problem w większości rejonów Polski). Takie sytuacje spowodowały, że temat zanieczyszczeń powietrza stał się naprawdę gorący. To dobrze, gdyż większość z nas bagatelizowała tę truciznę do tej pory.

Zastanówmy się nad tym, co smog w praktyce oznacza dla biegaczy?

Negatywne oddziaływanie smogu na zdrowie potwierdzają setki badań. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby chore, starsze, dzieci, kobiety w ciąży i wszyscy, którzy próbują podejmować aktywność fizyczną na zanieczyszczonym powietrzu. Smog powoduje bowiem zmniejszenie wydolności płuc, co jest szczególnie ważną informacją dla biegaczy.

Biegając wdychamy więcej powietrza, do tego przede wszystkim przez usta, omijając nasz naturalny filtr powietrza, czyli nos.

Jak biegacze mogą radzić sobie ze smogiem?

Po pierwsze, muszą śledzić aktualny stan powietrza, np. za pomocą aplikacji mobilnych takich jak Airly. Dzięki temu będą mogli dobrze zaplanować swoje treningi na czas, kiedy w powietrzu nie ma szkodliwych substancji. Zazwyczaj warto trenować o wczesnych godzinach porannych, ponieważ wtedy zwykle stężenie pyłów jest niższe. Nie jest to jednak reguła.

Po drugie, warto szukać miejsc na trening poza miastem. Zwykle tereny podmiejskie, czy leśne są czystsze. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze tak musi być. Czasem smog może być obecny również tam, gdzie jest dużo drzew.

Po trzecie, jeżeli jakość powietrza jest niesatysfakcjonująca, to warto wykonać trening na sali. W profesjonalnym klubie fitness powinny być zainstalowane systemy filtrujące powietrze. Takie rozwiązanie pozwoli nam bezpiecznie ćwiczyć nawet jeżeli za oknem jest smog. Jednak musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie sale treningowe są tak innowacyjne. Tam, gdzie powietrze nie jest filtrowane, w dni podwyższonego ryzyka atmosfera wewnątrz budynków niewiele różni się od tej na zewnątrz. Wtedy warto odpuścić.

Po czwarte, biegaczom mogą być pomocne również maseczki antysmogowe. Bieganie w nich pozwoli na oddychanie czystym powietrzem, nawet jeżeli jego jakość na dworze nie jest odpowiednia.

Na koniec wyjaśnię wam, dlaczego o tym piszę

Mieszkam i biegam w Warszawie, więc problem smogu jest dla mnie codziennością. Przed każdym treningiem monitoruję jakość powietrza. Niestety sama świata nie zmienię, ale wspólnie możemy zdziałać wiele. Aviva 14 listopada rozpoczęła akcję Wiem, czym oddycham. W ramach niej zamontowała już 150 czujników jakości powietrza na swoich oddziałach. Dodatkowo w konkursie każdy z nas może zdecydować, gdzie znajdzie się kolejne 150 czujników. Wystarczy wejść na www.wiemczymoddycham.pl.

Pamiętaj, zrób pierwszy krok, a inni pobiegną za Tobą ☺

Tagssmog
Share:
 • pafcio

  Wprawdzie temat smogu osobiście mnie nie dotyczy bo z domu mam 500 m do lasu ale spoglądając na Twoje zdjęcie tematyczne i to fioletowe coś dookoła Ciebie skojarzyłem taką „smogową” nutę (żeby zobaczyć o co kaman trzeba zobaczyć do końca :-))

  https://www.youtube.com/watch?v=_NSuIYwBxu4

 • Artur Górecki

  najważniejsze, że pojawił się temat smogu, społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i zaczyna wymagać od polityków żeby coś z tym zrobili. Jeśli presja społeczna będzie odpowiednio silna, zmiany nastąpią. Ale niestety czeka nas jeszcze wiele lat wdychania smrodu z kotłowni, bo nie jest łatwo skłonić ludzi do zmiany zachowań, jeśli nie idą za tym korzyści finansowe. Po prostu nikt albo prawie nikt nie zmieni węglowego kopciucha dla idei. Wyłącznie wtedy kiedy na taka zmiana będzie opłacalna albo wymagana prawem. Ciężko jednak zakazać ludziom ogrzewania domów w zimę był stężenie pm 2,5 rośnie… To musi być jakiś program dofinansowywany przez państwo.

  • Doradca IOŚ-PIB

   Panie Arturze,
   Aktualnie na podstawie uchwały o ograniczeniu używania tzw. kopciuchów na terenie aglomeracji górnośląskiej i w regionie małopolskim, wymieniane są sukcesywnie takie stare kotły na nowe kotły grzewcze klasy 5 lub spełniające unijne normy sprawności. Takie rozwiązania niewątpliwie zaczynają istnieć i poprawić świadomość ludzi o problemie, nie sądzi Pan?

   Marcin,
   Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

   https://srodowiskozyciem.pl/

   • Artur Górecki

    Tak, to bardzo cieszy. Działania na wspomnianym przez Pana terenie powinny być wzorem dla innych regionów kraju. Czy podobne inicjatywy są już wdrażane gdzie indziej? Zmiana pieców daje ludziom narzędzie i możliwość ekologicznego wytwarzania ciepła, a to z kolei jest pochodną licznych akcji antysmogowych i coraz powszechniejszej wiedzy o szkodliwości smogu. Podsumowując, świadomość wyzwala presję na rządzących i konkretne działania. Być może za kilka lat Polska na mapach zanieczyszczenia przemieni swój kolor z czerwonego na zielony.

    • Doradca IOŚ-PIB

     Panie Arturze,
     Programy wymiany kotłów i walki z niską emisją trwają w wielu miastach na terenie Naszego kraju i wiele powiatów stara się dofinansowywać takie działania. Jak Pan zauważył wzrasta wiedza o zjawisku smogu ale też i o sposobach walki z tym zjawiskiem co jest niebywale dobrą wiadomością.
     Podobnie jak Pan liczę na to, że Polska rzeczywiście za kilka lat będzie mogła cieszyć się czystym powietrzem.

     Marcin,
     Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

     https://srodowiskozyciem.pl/

     • Ewa Niedzielska

      Wymiana kotłów jest dobrym krokiem, jednak zastanawia mnie czy po takiej wymianie ludzie będą kupować lepszy węgiel. Bez dobrego ocieplenia domów, sama wymiana nie zlikwiduje problem, bo podniesie koszty ogrzewania. Jedynie docieplenie budynku połączone z wymianą pieca mogłoby coś zmienić. Czy jest jakiś program dofinansowania docieplenia domów?

 • Poprzedni sezon smogowy 2016/2017 coś ruszył w świadomości społecznej, przynajmniej problem smogu zaistniał w mediach na bardzo szeroką skalę. I dobrze, bo im więcej będzie się mówiło i pisało na ten temat tym bardziej presja społeczna na naszych polityków będzie rosła i może się w końcu doczekamy szybkich rozwiązań. Ale na razie myślę, że jeszcze długo będziemy się zmagali ze smogiem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza do swojego domu lub pracy, ponieważ tam spędzamy bardzo dużo czasu. Szczególnie powinniśmy chronić dzieci. Gdyby ktoś chciał więcej poczytać na temat ochrony przed smogiem w warunkach domowych to zapraszam na naszego bloga: https://czujniki-smogu.pl/blog/

  Pozdrawiam,
  Robert

  https://czujniki-smogu.pl/