motywacja

Pływanie – czas deklaracji

Przygodę z pływaniem rozpoczęłam niecały rok temu. W połowie lutego, gdy nie mogłam robić zbyt wiele, ale mogłam poruszać się już o jednej kuli, zgłosiłam się do Michała. Wiem, że pływaniem zajmuje się od lat i mogę mu zaufać. A zaufanie to pierwsza rzecz, którą biorę pod uwagę przy wyborze trenera. Jak sobie przypomnę pierwsze zajęcia, to serio dziwię się, że nie stracił nadziei i po prostu nie wyrzucił mnie z wody. Minęło 10 miesięcy, przestałam kręcić się jak bojka. Przyszedł najwyższy czas na kolejny krok.

Nie mając celu łatwo stracić zapał i motywację. Tak w pewnym momencie przestałam się przykładać do treningów  i pływałam dla samego pływania. Nie wiem, czy nawet ciutkę się nie cofnęłam. Ta zima. Poważnie ta polska pogoda mnie tak rozwala. Pogadałam z Michałem co i jak, że już nie wiem, w którą stronę mam iść. Czy traktować pływanie jako uzupełnienie treningu, czy wziąć się w garść i przygotować pod tri?

Naukę pływania zaczynałam z myślą o triathlonie, tak jak wszyscy dobrze podejrzewali. Gdy stanęłam na nogi, zaczęłam więcej rozumieć w wodzie i racjonalnie myśleć w oparciu o twarde fakty. Stwierdziłam, że ten triathlon to jednak nie dla mnie. Przygotowania do tri wzbudziły we mnie szacunek i zrozumiałam, że to nie takie hop siup. Oczywiście Michał mówi, że już dziś mogłabym sobie walnąć olimpijkę, ale co z tego? Jak będę walczyła o życie i zmieszczenie się w limicie? A ja nie jestem z tych co lubią odhaczyć cel z listy życia i z głowy. Jeżeli miałabym już wystartować w triathlonie, chciałabym czuć się do tego przygotowana.

Gdy zdałam sobie sprawę, że na obecnym poziomie mogę wyjść z wody jako pierwsza od końca, zaczęłam głęboko się zastanawiać, czy aby na pewno mi ten triathlon potrzebny. Ja? 25 minut kilometr? NFW! Z drugiej strony – bardzo polubiłam pływanie. Dziwna sprawa, bo raczej nie lubię rzeczy, w których jestem słaba. Powiem nawet więcej, nic mnie tak pozytywnie nie nakręca jak trening pływacki. Od jakiegoś czasu chętniej czytam i oglądam materiały związane z pływaniem. Może to zasługa pływaków? Nie wiem, ale ten sport coś w sobie ma.

Z drugiej strony, jak pomyślę, jak może boleć trening w wodzie. To uczucie towarzyszące rozpędzanym nogom 4 x 50m! Zdecydowanie wole biegać czterysetki.

Wzięłam głęboki wdech i podjęłam decyzję. Zaczęłam poważne przygotowania pod start na dystansie 1/4 Ironman… Z pierwszego tygodnia treningów pamiętam tylko jedno – ból rąk, taki, że biegać nie mogłam. Nie ma lekko, ale to tylko pół roku. Co dalej zdecydujesz później. Teraz ciśniemy. Powiedział Michał, mistrz motywacji. No to ciśniemy. Co z tego wyjdzie zobaczymy.

Mając konkretny cel przyjemniej mi się trenuje, ale żeby on był już tak w stu procentach konkretny potrzebuję pomocy triathlonistów. Nie znam się na realiach polskich triathlonów i nie wiem gdzie mogłabym zadebiutować. Zależy mi na trasie rowerowej bez agrafek i pływaniu w jeziorze głębszym niż do kolan. Czerwiec. 1/4 Ironman. Propozycje. Proszę ładnie wpisywać i plusy danego miejsca wymieniać.

PS A o treningu pływackim jakbyście chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, śmiało pytajcie. Pomęczę Michała.

Share:
 • I napisz posta o pływaniu/triathlonie na blogu, który czytają głównie biegacze i nawet komentarza nie będzie 😀

  A tak na poważnie: niestety, nie jestem w stanie pomóc.

  • wszyscy na fejsa się przenieśli z poradami, takie to cwaniaki 😉

 • Maciej Kaniewski

  Bydgoszcz Triathlon polecam 😊 Wielu zawodników na różnym stopniu zaawansowania. W pierwszej edycji nawet ktoś z czołówki Polski u nas zagościł. Kuzyn (Mikołaj Pilewski) jest wziętym triathlonistą, także jak by co, to mogę wypytać co i jak. Wiem, że są dwa dystanse w tym również drużynowo i w sztafetach. Pływanie jest w Kanale Bydgoskim, czyli w rzece o dość wysokim brzegu. Także woda spokojna jak w basenie. Lekki prąd, ale płyniecie „z” a nie „pod” 😀

  8 lipca 2017 roku (sobota):

  – 1/8 – super krótkim (475m pływania, 22 km roweru, 5,5km biegu)

  – wyścig sztafet na dystansie 1/8 – super krótkim,

  9 lipca 2017 roku (niedziela):

  – 1/4 – krótkim (950m pływania, 44 km roweru, 10,8km biegu)

  – wyścig sztafet na dystansie 1/4 – krótkim,

  Impreza roku w naszym mieście, także jak to się mówi „wiochy nie ma” 😉 Jak by co, to wraz z żoną proponujemy darmowy nocleg i zwiedzanie miasta po zawodach 😀👍

  • dzięki 🙂 bardzo dużo osób poleca, trochę się waham bo w lipcu nie planowałam startu, ale pomyślę!

 • pafcio

  Nie wszyscy się przenieśli na twarzoksiążkę. 🙂 Ja, na ten przykład, nie posiadam tam konta. Nie mam też dla Ciebie pływackiej rady ale mam nutę. Bez związku z tematem ale za to dającą do myślenia. Tak na Święta.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZTq5U_AtwCk

  • Ufff że wciąż są tacy jak Ty 🙂

   • pafcio

    Też bardzo mi z tego powodu wszystko jedno 😉

 • Tomek

  Może Beskid Extreme Triathlon? 28.05

 • Anna Ruchlewicz

  Pływać lubię od zawsze. Chwilowe problemy zdrowotne (mam nadzieję), przerwa w bieganiu i fizjoterapeuta zalecił mi pływanie. Jak Ciebie czytam, to sama nabrałam ochoty na triathlon. Tym bardziej, że zaczęłam systematycznie pływać i wychodzi mi to coraz lepiej i szybciej. Wrócę do biegania, a rower potraktuję rekreacyjnie. Marzenia, fajna rzecz – co z tego wyjdzie?